Objednávky

Při zasílání objednávky je třeba uvést výrobní číslo, název výrobku a barevné provedení, neboť pod jedním číslem je většinou vyráběno několik barevných variant nebo malovaných dekorů.

Rozměry výrobků:

U točených výrobků na hrnčířském kruhu má výrobek vždy uvedený přibližný rozměr v cm nebo obsah v litrech. U výrobků vyráběných pomocí forem (např. květináče, misky apod.), které jsou většinou vyráběny ze dvou hmot o rozdílném smrštění, je velikost stanovena průměrem a zaokrouhlena na celé cm.
Zákazník, který chce objednat pouze výrobky II. jakosti, musí přihlížet ke skutečnosti, že těchto výrobků vychází při výrobě v průměru asi 20%, takže některé objednávky nelze vůbec vyřídit.
U obalů, květináčů a tácků pod květináče je cena stanovena v bílé barvě, pokud požaduje zákazník jiné barevné nebo vícebarevné provedení, může být cena zvýšena dle použitých glazur o 5-10%.

Cenové vztahy mezi jednotlivými variantami výrobků se řídí většinou těmito zákonitostmi:

Prodej neglazovaných výrobků je realizován za 75 % ceny bar. glaz. výrobků. Výrobky II. jakosti jsou prodávány o 20 % levněji než I. jakost. Výrobky III. jakosti za 50 % ceny nebo dle dohody. Barevně glazovaný výrobek je většinou o 15 - 25 % levnější než stejný výrobek malovaný. Výrobky s nápisy (např. ceny do soutěží) jsou prodávány za cenu zvýšenou o cca 25 % než malovaný výrobek.

Při objednání pouze tácků pod bonsaje bez bonsajových misek, misek pod květináče bez květináčů, podšálků bez šálků se může zvýšit cena těchto výrobků až o 10 - 30 %.

NABÍDKA A CENÍK KERAMICKÝCH HMOT

platný od 1. 3. 2007

NÁZEV DRUH OZNAČENÍ CENA ZA 1 KG
bez DHP s DPH
Bílá(světle žlutá)
hmota
- pórovina (majolika)
točírenská Hc-B/T 7,50 9,00
modelovací Hc-B/M 7,50 9,00
licí Hc-B/L 4,17 5,00
         
Červená hmota
barevná pórovina
točírenská Hc-Č/T 6,67 8,00
modelovací Hc-Č/M 6,67 8,00
licí Hc-Č/L 3,75 4,50
         
Žlutá(okrová)hmota
kamenina jemná (měkká)
točírenská Hc-K/T 9,17 11,00
modelovací Hc-K/M 9,17 11,00
licí Hc-K/L 6,67 8,00
Přepočítací koeficient při expedici je u licích hmot používán 1 litr = 1,4 kg.
Ve skutečnosti je litrová váha 1,5 – 1,6 kg, u K/L až 1,7 kg.


Expedice a objednávky

Točírenská a modelovací hmota je prodávána v plastickém stavu ve formě truplíků ze šnekovky prům. 11 cm, délka cca 55 cm, váha 10 kg. Hmota zatím není nějak speciálně balená, je proto třeba, aby zákazník měl sebou igelit nebo jiný vhodný obal.

Licí hmota je prodávána v tekutém stavu do nádob dovezených zákazníkem. Cena hmot je bez nakládání do auta. Expedice je v pracovních dnech od 6.00 do 14.00 hod., popřípadě dle dohody.

Hlavně plastické hmoty je třeba objednávat v dostatečném předstihu, neboť firma střídá výrobu všech tří hmot a vzhledem k malým skladovacím možnostem je možné, až na výjimky, prodávat pouze tu hmotu, která se zrovna vyrábí. Interval je cca 2 měsíce, u Č/T i delší.

Doporučené použití a vlastnosti

Doporučené glazury pro všechny druhy vyráběných hmot: barevné bezolovnaté glazury řady Pd, bílá krycí glazura Pw 185 91, transparentní bezolovnaté glazury P 017 91, P 074 91, apod.

Doporučená vypalovací teplota pro všechny hmoty je 1 080 OC. Při této teplotě mají hmoty tyto vlastnosti:

označení celkové smrštění nasákavost poznámka
B/L 11 % přes 13 % možno pálit
B/T 7 – 8 % přes 11 % až do 1 200 OC
B/L a B/T lze navzájem kombinovat
Č/L 15 – 16 % 10 % nedoporučujeme pálit přes
Č/T 12 – 13 % 3 – 4 % 1 100 OC (nebezpečí deformace)
Č/L a Č/T lze navzájem kombinovat
K/L 11 – 12 % 6 % max.možná teplota zatím nezjištěna
K/T 10 % 3 – 4 % (do 1 100 OC možno pálit – ověřeno)
K/L a K/T nelze navzájem kombinovat!

Upozornění: Vzhledem k tomu, že parametry námi nakupovaných keramických jílů kolísají, jsou výše uvedené údaje pouze orientační. Je vhodné vypalovací teplotu a použití glazur ověřit na vzorku, neboť i podmínky a způsob zpracování se v každé dílně trochu liší.

Poznámka: Modelovací a točírenská hmota se neliší ve složení a jde většinou zaměnit.

a) Točírenská hmota je dodávána zpravidla čerstvá, tzn. vybraná z kaolisu a semletá na šnekovce a je tedy v celém průřezu truplíku stejně tuhá – homogenní.

b) Modelovací hmota je dodávána zpravidla ze zásob, je déle uložená a tedy plastičtější. Může se ale stát, že truplík této hmoty nemusí být v celém průřezu stejně homogenní.